Dne 28. 4. 2009 proběhl na akademické půdě Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně seminář věnovaný textilní a membránové architektuře „MATA 09“.
Maratón přednášek otevřela Mirka Maršálková z Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci, která nás zasvětila do tajů struktur vláken, jejich chování, zpracování a následného užití, a to včetně nanovláken.
Pokračováním této přednášky byla prezentace zástupců belgické firmy Sioen Berta Groenendaala a Brama Wydoogheho, kteří nám představili výrobu a využití látek v membránových konstrukcích i inovace v tomto směru. Velkou pozornost vzbudily látky s integrovanými LED-diodami.
Příklady z praxe uvedla firma Martes Martes s.r.o., zastoupená Přemyslem Svobodou a Lukášem Karáskem. Upozornila na úskalí některých zdánlivě jednoduchých řešení. Přednášející představili dva již realizované projekty včetně popisu vývoje od návrhu po samotnou montáž membrán.
Odpolední blok odstartoval Robert Wehdorn-Roithmayr svým programem pro tvarování membránových konstrukcí Formfinder. Posluchačům předvedl nejen jak se s tímto programem pracuje a jak si vytvořit 3D model zamýšlené membrány, ale také názorně ukázal, za pomocí databází v tomto programu obsaženém, možnosti a limity při tvarování membrán, včetně kotvení, upínacích prvků. Svou přednášku zakončil ukázkami z realizací staveb za pomocí tohoto programu.
Závěrečným příspěvkem Jaroslav Hruška uzavřel oficiální část programu. Představil nám transparentní střešní fóliový systém Texlon. Svou teoretickou přednášku doplnil o názornou ukázku realizace zastřešení nad Úřadem vlády ČR, realizovanou v roce 2008.
V pořadí druhý seminář o textilní a membránové architektuře, MATA09, jistě bude mít i další ročníky. Zájem o toto odvětví se rok od roku zvyšuje. Důkazem je i v době semináře vrcholící soutěž studentů Fakulty architektury o zastřešení dvorního prostoru FA VUT v Brně právě membránovou konstrukcí.
Copyright © pronájmy Kunovský s.r.o. 2024 | Created by Tvorba webových stránek | SPWeb